خانه / کشاورزی / ۲۰۰ هزار تن محصولات کشاورزی در تبریزفراوری می شود

۲۰۰ هزار تن محصولات کشاورزی در تبریزفراوری می شود

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان تبریز با بیان اینکه ۴۰۰ هزار تن محصولات کشاورزی در این شهرستان تولید می شود گفت: از این مقدار ۲۰۰ هزار تن سهم فرآوری محصولات کشاورزی است.

فرامرز افشانی روز دوشنبه با حضور در خبرگزاری جمهوری اسلامی مرکز تبریز، اظهار کرد: ۱۴۴ هزار نفرجمعیت روستایی شهرستان تبریز است که از این تعداد ۲۲ هزار بهره بردار کشاورزی هستند.

وی افزود: شهرستان تبریز از نظر استقرار واحدهای مرغداری مقام نخست آذربایجان شرقی را دارد به گونه ای که از مجموع ۸۱ واحد مرغداری آن ۶۲ واحد گوشتی و تخمی است.

وی اضافه کرد: کشاورزی شهرستان تبریز در تولید کلزا نیز مقام نخست آذربایجان شرقی را دارد به گونه ای که ۲۶۰۰ هکتار از اراضی شهرستان زیر کشت کلزاست.

افشانی با اشاره به واقع شده شهرستان تبریز در حاشیه دریاچه ارومیه ادامه داد: تاکنون ۵۰۰ هکتار از اراضی کشاورزی شهرستان تبریز زیر پوشش آبیاری تحت فشار قرار گرفته، برای ۸۵۰ هکتار پرونده تشکیل شده و ۷۰۰ هکتار نیز در حال آماده سازی و تشکیل پرونده است.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان تبریز اضافه کرد: توسعه کشت های گلخانه ای و گیاهان دارویی از دیگر مصوبات ستاد احیا دریاچه ارومیه برای کاهش مصرف آب در آذربایجان شرقی است که تاکنون ۳۰ هکتار گلخانه ایجاد شده است.

افشانی یادآوری کرد: در سه ماه گذشته نیز برای توسعه ۱۸ هکتاری گلخانه در شهرستان پرونده تشکیل شده تا از فواید تولید چند برابری و کاهش مصرف آب بهره مند شویم، زیرا بر اساس اعلام کارشناسان کاشت گلخانه ای موجب افزایش ۱۰ برابری محصولات کشاورزی، امنیت غذایی و محصول کنترل شده می شود.

وی افزود: شهرستان تبریز ۲ هزار هکتار اراضی برای کاشت سبزی و صیفی جات در منطقه هکماوار داشت که اکنون ۵۰۰ هکتار از آن باقی مانده و برای حفظ این اراضی تلاش می کنیم.

منبع:قطره

حتما ببینید

بخش کشاورزی در کشور و استان برای ارتقای بهره‌وری نیازمند تقویت سرمایه‌گذاری است

استاندار قزوین گفت: بخش کشاورزی در کشور و استان برای ارتقای بهره‌وری نیازمند تقویت سرمایه‌گذاری …