خانه / کشاورزی / کاهش مصرف در آب کشاورزی با کشت نشایی

کاهش مصرف در آب کشاورزی با کشت نشایی

کشت نشایی در استان خوزستان سبب صرفه‌جویی ۲۰درصدی در مصرف آب می‌شود

 معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی خوزستان به صرفه‌جویی ۲۰ درصدی آب درروش کشت نشایی نسبت به کشت مستقیم اشاره کرد و افزود:به دلیل اینکه کشت نشایی به‌صورت ردیفی صورت می‌گیرد علاوه بر صرفه‌جویی در آب از زمین و خاک نیز استفاده بهینه می‌شود.

محمد قاسمی نژاد بابیان اینکه امسال در استان خوزستان ۸۰ هزار هکتار از مزارع به کشت کلزا اختصاص می‌یابد که ۶۰ هزار هکتار آبی و ۲۰ هزار هکتار دیم است اظهار داشت: کشت کلزا به‌صورت نشایی روش نوینی است که در آن قسمتی از دوره رشد گیاه ( حدود چهل روز) به‌جای مزرعه اصلی در خزانه یا سینی نشا طی می‌شود.

وی به صرفه‌جویی ۲۰ درصدی آب درروش کشت نشایی نسبت به کشت مستقیم اشاره کرد و افزود:به دلیل اینکه کشت نشایی به‌صورت ردیفی صورت می‌گیرد علاوه بر صرفه‌جویی در آب از زمین و خاک نیز استفاده بهینه می‌شود.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی خوزستان ادامه داد: در این روش کشاورز فرصت لازم جهت برداشت محصول تابستانه و تهیه زمین دارد و پس‌ازآن نشا را به زمین منتقل می‌کند عنوان کرد: درروش کشت نشایی نیاز به واکاری نیست و تراکم مناسب بوته و به دنبال آن افزایش عملکرد در واحد سطح و یکنواختی کشت قابل‌مشاهده خواهد بود.

قاسمی نژاد کاهش هزینه نیروی انسانی به دلیل حذف تنک و خاک‌دهی پای بوته کار را از دیگر مزایای کشت نشایی کلزا عنوان کرد و تصریح نمود: سال گذشته حدود یک هکتار کلزا درکشت و صنعت شهید رجایی به روش نشایی کشت گردید .

وی افزود: امسال نیز برای ترویج این نوع کشت ۲ دستگاه کارنده نشا وارد استان شده است و به‌صورت الگویی در شهرستان‌های بهبهان و شوش استفاده از آن‌ها صورت خواهد گرفت.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی خوزستان خاطرنشان کرد: زمان کشت کلزا از ابتدای مهر تا ۱۰ آبان است و استفاده کمتر از علف‌کش‌ها، حشره‌کش‌ها و کود از دیگر محاسن این نوع کشت است.

خبرگزاری صداوسیما مرکز خوزستان

حتما ببینید

بخش کشاورزی در کشور و استان برای ارتقای بهره‌وری نیازمند تقویت سرمایه‌گذاری است

استاندار قزوین گفت: بخش کشاورزی در کشور و استان برای ارتقای بهره‌وری نیازمند تقویت سرمایه‌گذاری …