خانه / کشاورزی / مدیریت مصرف آب در بخش کشاورزی و آشامیدنی

مدیریت مصرف آب در بخش کشاورزی و آشامیدنی

داود گرشاسبی روز دوشنبه در جلسه حفاظت از منابع آب شهرستان مرند بیان داشت: وضعیت آب شرب و زراعی شهرستان بر همه آشکار است که این آب از سفره های زیرزمینی تامین می شود.

وی با اشاره به انتقال آب ارس به دشت مرند خاطرنشان کرد: در مورد وضعیت انتقال آب شهرستان، شاید عده ای از افراد سوء استفاده کنند و وضع موجود را به نام خود ثبت کنند که باید آگاه باشیم.

گرشاسبی با بیان اینکه میزان بارش نسبت به سالهای گذشته بسیار کمتر شده است، تشریح کرد: بر اساس آمار و گزارشات میزان بارش ها نسبت به مشابه سالهای قبل بسیار کمتر شده و این یک بحران برای شهرستان است و با کمبود شدید آب مواجه هستیم که باید آموزش های لازم برای مصرف بهینه آب شرب داده شود.

وی تاکید کرد: مصرف بهینه آب، بر همه آحاد جامعه واجب است و با توجه به شرایط آبی باید بیشتر از قبل مصرف را کنترل کنیم.

فرماندار مرند افزود: باید تعریف جدیدی از نحوه مصرف بهینه آب از سوی دستگاههای مسئول صورت گیرد.

وی در ادامه با اشاره به جرایم مصرف آب توسط کشاورزان عنوان داشت: عدم رعایت مدیریت صحیح آب که به جرایم کشاورزان منتفی شده که باید درصد اختصاص یافته رعایت شود.

گرشاسبی اظهار کرد: حدود و اختیارات در خصوص اختصاص آب مازاد نداریم و کشاورزان حتما سهم خود را مدیریت کنند.

وی گفت: راهکار اصلی و اساسی تمام مجموعه های درگیر با کشاورزی تعامل مناسب با مردم بوده و باید آموزش های لازم به مردم بخصوص کشاورزان داده شود و برنامه ریزی برای نوع کشت محصول هم صورت گیرد.

فرماندار شهرستان ویژه مرند در ادامه با اشاره به روند پیشرفت مدول دوم تصفیه خانه فاضلاب گفت: مدول دوم تصفیه خانه فاضلاب در دست اقدام است که امیدواریم در سالهای آینده به نتیجه برسیم.

منبع:قطره

حتما ببینید

بخش کشاورزی در کشور و استان برای ارتقای بهره‌وری نیازمند تقویت سرمایه‌گذاری است

استاندار قزوین گفت: بخش کشاورزی در کشور و استان برای ارتقای بهره‌وری نیازمند تقویت سرمایه‌گذاری …