خانه / کشاورزی / فرسایش خاک سالانه باعث کاهش ۴ درصدی عملکرد محصولات کشاورزی می شود

فرسایش خاک سالانه باعث کاهش ۴ درصدی عملکرد محصولات کشاورزی می شود

نماینده سازمان خواروبار کشاورزی با تاکید بر اینکه بازیابی خاک در مدت عمر انسان امکان‌ناپذیر است، گفت: فرسایش خاک عملکرد محصولات کشاورزی را سالانه ۴ درصد کاهش می‌دهد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، گرولد بودکر، نماینده سازمان خواروبار و کشاورزی ملل متحد (فائو) در جمهوری اسلامی ایران  گفت که این سازمان به دنبال افزایش همکاری خود با دولت جمهوری اسلامی ایران در زمینه مدیریت پایدار خاک و منابع طبیعی است.

وی در جریان سخنرانی خود در مراسم گرامیداشت روز جهانی خاک که امروز (سه شنبه) در محل سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی برگزار شد، اظهار داشت: فائو از کشورهای عضو می‌خواهد سیاست‌هایی را ایجاد کنند که ترغیب‌کننده طیف گسترده دست اندرکاران برای به کارگیری رویکردهای زراعی مبتنی بر مدیریت پایدار خاک باشند.

به گفته نماینده سازمان خواروبار و کشاورزی ملل متحد (فائو)، رویکردهایی همچون بوم‌شناسی کشاورزی، کشاورزی حفاظتی، کشاورزی ارگانیک، بی‌خاک‌ورزی و دارکشت‌ورزی از جمله رویکردهای مورد تأکید فائو برای ترویج بین ذی‌نفعان و دست‌اندرکاران عرصه کشاورزی است.

بودکر تأکید کرد: خاک یک منبع متناهی است، به این معنا که اگر از بین برود، بازیابی آن در مدت عمر انسان امکان‌ناپذیر است.

وی همچنین اظهار داشت: فرسایش خاک در بسیاری از نقاط جهان بزرگترین تهدید موجود برای سلامت خاک و خدمات اکوسیستمی آن است.

بودکر در بخش دیگری از سخنان خود افزود: فرسایش خاک در بسیاری از نقاط جهان بزرگترین تهدید موجود برای سلامت خاک و خدمات اکوسیستمی آن است فرسایش خاک موجب حذف سطح حاصلخیز خاک و کاهش فضای مناسب برای ریشه‌زایی گیاهان در خاک می شود؛ توالی و سپری که تأئیراتی منفی بر رشد و عملکرد محصولات کشاورزی دارد.

براساس آخرین گزارش منتشر شده از سوی فائو، تخمین زده می‌شود که فرسایش خاک هر ساله موجب کاهش ۴ درصدی عملکرد محصولات کشاورزی در جهان می‌شود.

در این گزارش تأکید شده است که فرسایش خاک همچنین موجب آلودگی آبراهه‌ها و انتشار کربن ذخیره شده در خاک در جو زمین می شود.

نماینده سازمان خواروبار و کشاورزی ملل متحد (فائو) در جمهوری اسلامی ایران در بخش پایانی سخنان خود تأکید کرد که گرامیداشت روز جهانی خاک فرصتی را مهیا می‌کند تا نقش و ارزش خاک را به خاطر ظرفیت‌ تولیدی‌اش همچنین نقش‌آفرینی آن در تأمین امنیت غذایی و حفظ خدمات کلیدی اکوسیستمی مورد توجه قرار دهیم.

به گفته وی، همان‌گونه که در شعار امسال روز جهانی خاک مورد اشاره قرار گرفته است، ما باید سخت تلاش کنیم تا فرسایش خاک را متوقف کنیم تا آینده‌مان را حفظ کنیم.

منبع:فارس

حتما ببینید

بخش کشاورزی در کشور و استان برای ارتقای بهره‌وری نیازمند تقویت سرمایه‌گذاری است

استاندار قزوین گفت: بخش کشاورزی در کشور و استان برای ارتقای بهره‌وری نیازمند تقویت سرمایه‌گذاری …