خانه / کشاورزی / علت سقوط قیمت گوجه؟

علت سقوط قیمت گوجه؟

قیمت گوجه فرنگی که پیشتر در بازار داخلی کشورمان تا ۱۵ هزار تومان افزایش‌یافته بود، اکنون سقوط شدیدی کرده و ۸۰۰ تا ۱۲۰۰ تومان از کشاورزان خریداری می‌شود که موجب ضرر و زیان آنها شده است.۱۰ مهر ۱۳۹۸ – ۱۱:۵۷ اقتصادی کشاورزی نظرات

با گران شدن نرخ ارز، صیفی‌جات بازار مناسبی در کشورهای اطراف به‌ویژه عراق پیدا کرد و به یک‌باره حجم زیادی از این محصولات از کشورمان به عراق صادر شد، به‌طوری‌که این محصولات در بازار مصرف داخلی با قیمت‌های عجیب‌وغریبی به فروش رسید و حتی نرخ‌هایی بالاتر از میوه‌ها داشتند. هر کیلوگرم سیب‌زمینی، پیاز و گوجه  به قیمت‌هایی در محدوده ۸ تا ۱۵ هزار تومان نیز به فروش رسیدند، اما اکنون ورق برگشته است.

قیمت امروز هر کیلوگرم گوجه فرنگی برای کشاورزان به ۸۰۰ تومان تا ۱۲۰۰ تومان رسیده است و در بازار مصرف نیز برای  مصرف‌کننده نهایی در تهران نیز ۱۲۰۰ تومان تا ۲ هزار تومان به فروش می‌رسد.

 قاسم عزتی رئیس اتحادیه  میوه و تره‌بار ارومیه در گفتگو باخبرگزاری تسنیم اظهار کرد: عراق برای واردات  انواع  میوه‌های هسته‌دار  و بی هسته و صیفی‌جات، تعرفه گمرکی ۳۸۰ دیناری برای هرکیلوگرم گذاشته و صادرات صیفی‌جات را به این کشور از صرفه اقتصادی انداخته است.

وی افزود: این امر باعث شده که کاشت گوجه‌فرنگی برای کشاورزان به‌صرفه نباشد، زیرا برای تولید هر کیلوگرم گوجه‌فرنگی حدود ۲ هزار تومان هزینه می‌شود اما  کشاورزان در زمان فروش نمی‌توانند محصول خود را بیشتر از ۸۰۰ تا ۱۲۰۰ تومان به فروش برسانند.

بنابراین گزارش قیمت روز هر دینار حدود ۱۰ تومان است که با در نظر گرفتن عوارض ۳۸۰ دیناری عراق برای واردات این محصول، یعنی برای صادرات هر کیلوگرم گوجه به کشور عراق  باید ۳۸۰۰ تومان پرداخت کرد که این امر باعث شده که صادرات به این کشور دیگر برای صادرکنندگان صرفه اقتصادی کافی را نداشته باشد.

سازمان تعاون روستایی از اواخر مرداد سال جاری خرید حمایتی محصول گوجه فرنگی در سطح کشور را  به قیمت هر کیلوگرم ۱۱۵۰ تومان برای حمایت از کشاورزان آغاز کرده است.

خبرگزاری تسنیم

حتما ببینید

بخش کشاورزی در کشور و استان برای ارتقای بهره‌وری نیازمند تقویت سرمایه‌گذاری است

استاندار قزوین گفت: بخش کشاورزی در کشور و استان برای ارتقای بهره‌وری نیازمند تقویت سرمایه‌گذاری …