خانه / کشاورزی / ضرورت بازنگری در قیمت خرید تضمینی گندم

ضرورت بازنگری در قیمت خرید تضمینی گندم

نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی گفت: بازنگری در قیمت خرید تضمینی گندم برای افزایش تولید و بهبود کیفیت این محصول ضروری است.

«علی اکبر کریمی » روز پنجشنبه در نشست شورای اداری شهرستان خنداب افزود: تشکل‌های بخش کشاورزی قیمت خرید تضمینی گندم هر کیلو گندم در سال زراعی جاری را ۲۸ هزار ریال پیشنهاد کرده اند در حالی که دولت رقم ۲۲ هزار ریال را تصویب کرده است.

وی ادامه داد: نرخ اعلامی پایین‌تر از قیمت تمام شده تولید گندم برای کشاورزان است و این مهم بی‌میلی گندم‌کاران در تحویل محصول، دامن زدن به پدیده قاچاق و تحقق نیافتن پیش‌بینی دولت در خرید این محصول را برای سال آینده به همراه‌دارد.

 نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: راهکار مقابله با قاچاق گندم  و افزایش تحویل گندم مازاد کشاورزان به دولت در گرو  تعیین قیمت واقعی این محصول از سوی مسئولان است.

کریمی گفت: نیاز است که برای افزایش تحویل گندم به دولت و جلوگیری از قاچاق، محصول گندمکاران با قیمت محصولات وارداتی از کشاورازن خریداری‌شود.

نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی یادآور شد: ۶۱ هزار و ۴۵۰ میلیارد ریال یارانه گندم در قانون بودجه امسال اختصاص یافت که پس از انرژی بیشترین یارانه به این بخش اختصاص یافته‌است.

کریمی ادامه داد: در تبصره ۱۴ قانون بودجه سال جاری یارانه  صنوف حذف شده و منابع حاصل از آن برای خرید تضمینی گندم اختصاص یافته‌است.

وی افزود: تصمیم‌های نادرست در زمینه خرید تضمینی گندم، ارایه نشدن محصول کشاورزان به دولت و واردات این محصول به کشور را به همراه‌داشته است.

کریمی خاطرنشان کرد: با وجود تذکر کارشناسان قیمت خرید تضمینی گندم در چند سال گذشته مطابق با نرخ تمام شده این محصول نبوده و این مهم مورد قبول سازمان برنامه و بودجه قرار نگرفته‌است.

وی ادامه داد: قیمت تضمینی گندم مرداد ماه هرسال در راستای برنامه ریزی کشاورزان برای کشت سال آینده توسط دولت اعلام می‌شود که این مسئله هربار با تاخیر زیاد انجام شده و بلاتکلیفی کشاورزان را به همراه داشته‌است.

فرماندار شهرستان خنداب نیز در این نشست گفت: مسئولان شهرستانی تسریع در ارایه خدمت به مردم را برای رفع مشکلات جامعه در دستور کار خود قرار دهند.

«عبدالرضا حاجی علی بیگی» افزود: مدیران اجرایی شهرستان پیش از انعکاس موضوعات به فرمانداری باید از اعلام آن‌ها به استان خودداری‌کنند.

‌شهرستان خنداب از توابع استان مرکزی است و در این منطقه حدود ۶۰ هزار نفر جمعیت زندگی می‌کند.

ایرنا

حتما ببینید

بخش کشاورزی در کشور و استان برای ارتقای بهره‌وری نیازمند تقویت سرمایه‌گذاری است

استاندار قزوین گفت: بخش کشاورزی در کشور و استان برای ارتقای بهره‌وری نیازمند تقویت سرمایه‌گذاری …