خانه / کشاورزی / سیراب شدن زمین های کشاورزی جنوب شرق آسیا به همت مهندسان ایرانی

سیراب شدن زمین های کشاورزی جنوب شرق آسیا به همت مهندسان ایرانی

مدیرعامل شرکت مهندسی مهاب قدس از به پایان رسیدن یک پروژه چندمنظوره و پیچیده سد، نیروگاه و تونل انتقال آب در کشور سریلانکا توسط متخصصان ایرانی خبر داد و گفت: این پروژه فردا (۳۰ اکتبر) با حضور رئیس جمهور سریلانکا افتتاح خواهد شد.

ناصر ترکش دوز، مدیر عامل شرکت مهاب قدس در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم اظهار داشت: مهندسان مشاور شرکت مهاب قدس، با پیمانکاری شرکت فراب، موفق به پایان رساندن غرور آفرین پروژه‌ چند منظوره‌ و پیچیده‌ی سد، نیروگاه و تونل انتقال آب در کشور سریلانکا شده‌اند.

وی با بیان اینکه این طرح شامل دو سد، یک نیروگاه و یک تونل ۱۵٫۵ کیلومتری است، افزود: ایران در رقابت با شرکت‌های قدرتمند امریکایی، اروپایی و آسیایی، برنده این مناقصه شده بود.

ترکش دوز تصریح کرد: افتتاح سد پاهولپولا و انتقال آب از این سد به سد دایرابا به عنوان بخشی از پروژه‌ چند منظوره اوماویا در تاریخ ۳۰ اکتبر با حضور رئیس جمهور سریلانکا افتتاح خواهد شد که طراحی و نظارت بر ساخت آن بر عهده شرکت مهندسی مشاور مهاب قدس و اجرای عملیاتی آن بر عهده شرکت فراب بوده است.

وی ادامه داد: شرکت مهندسی مشاور مهاب قدس به عنوان نماینده‌ شایسته‌ جامعه‌ مهندسی کشور با حضور قدرتمند خود در پروسه‌ مناقصات بین‌المللی مورد حمایت سازمان‌های و نهادهای مالی معتبر از جمله بانک جهانی، بانک توسعه اسلامی، بانک توسعه آفریقا و … توانسته است در رقابتی سنگین و تنگاتنگ با شرکت‌های آمریکایی، اروپایی و آسیایی در بیش از ۱۲۰ مناقصه‌ی بین‌المللی جزو لیست کوتاه ( ۵ شرکت قادر به انجام پروژه‌) قرار گرفته و در ۳۲ مناقصه نیز با پیروزی بر رقبای جهانی خود در عرصه‌ صدور خدمات فنی و مهندسی نام خود را ما بین ده شرکت برتر دنیا به ثبت برساند.

این کارشناس ارشد صنعت آب دلایل این موفقیت را فراهم نمودن زیرساخت‌های لازم، تعیین بازارهای هدف و آمادگی کامل جهت حضور در این بازارها عنوان کرد و گفت: مهاب قدس بعد از ۱۰ سال حضور در بازارهای جهانی و اتمام بیش از ۱۵ پروژه بین‌المللی توانسته  است بیش از ۱۰۰ میلیون دلار برای کشور در رسته‌ی صدور خدمات فنی و مهندسی ارز آوردی نماید.

وی افزود: این شرکت به عنوان شرکت صادرکننده نمونه‌ی ملی در صدور خدمات فنی و مهندسی و به عنوان صادرکننده هوش برتر ایرانی، در کشور‌هایی همچون عمان، هندوستان، سریلانکا، تاجیکستان، آذربایجان، افغانستان، سوریه، قطر، گینه استوایی، آلبانی، مالی، نیجریه، زیمباوه، اوگاندا، آلمان، آلبانیا و نپال پروژه‌های مهمی را به اتمام رسانده و یا در دست انجام دارد.

مدیرعامل شرکت مهاب قدس با اشاره به افتتاح تونل ۱۵٫۵ کیلومتری سریلانکا به دست متخصصان ایرانی گفت: بیشتر از ۱۵ کیلومتر در دل خاک‌های جنوب شرق آسیا را کندیم تا به نقطه‌ای برسیم که خلاقیت و هنر مهندسی ایران را در مقابل چشم جهانیان به نمایش درآوریم.

وی افزود: سریلانکا برای ادامه حیات اقتصاد خود نیازمند انتقال آب است اما شرایط زمین و خاک آن طوری است که حفاری باعث ریزش خاک و نشت آب را به همراه دارد و این یعنی به خطر افتادن جان کارگر و متخصص؛ عملیات حفاری در این کشور کار هر کسی نیست؛ سال ۲۰۱۰ پروژه‌ای برای محک زدن توان مهندسی شرکت های بزرگ آمریکایی، اروپایی و آسیایی تعریف شد که نهایتاً این امضای شرکت های ایرانی بود که بر پای قراردادها نشست.

ترکش‌دوز تصریح کرد: این تونل به دلیل عبور از عمق زیاد زمین و قرار گرفتن در حجم قابل توجهی از منابع آب زیرزمینی، پروژه‌ بسیار سخت و طاقت فرسایی بود اما گره‌ تمام مشکلات پروژه یکی پس از دیگری به دست توانمند و خلاق مهندسان ایرانی باز شد و اینک شاهد افتتاح این پروژه و سیراب نمودن زمین‌های کشاورزی این منطقه هستیم.

مدیرعامل شرکت مهندسی مهاب قدس با اشاره به ناکامی مشاوران سوئیسی در اجرای این تونل و ترک پروژه گفت: پس از خروج مشاوران سوئیسی از این پروژه، ​کار به دست شرکت مهاب قدس به عنوان مشاور و پیمانکاری شرکت فراب سپرده شد که با ورود متخصصان ایرانی به این پروژه، ​سرعت اجرای آن ۵ برابر شد و مهندسان ایرانی توانستند در یکسال گذشته، ۳٫۹ کیلومتر از این تونل را حفاری کنند که این یک رکورد برای مهندسان ایرانی در جهان است.

ترکش دوز با بیان اینکه پروژه‌ چند منظوره اوماویا در کشور سریلانکا یک پروژه بسیار بزرگ (مگاپروژه) است، ادامه داد: این پروژه شامل دو سد به ارتفاع ۳۵ و ۵۰ متری، یک تونل ۱۵٫۵ کیلومتری برای انتقال آب از دو رودخانه به سد‌ها و یک تونل عمودی (شفت) نیروگاهی به ارتفاع ۶۳۰ متری است.

این کارشناس ارشد صنعت آب، طراحی و نظارت بر اجرای اولین و بلندترین شفت عمودی انتقال آب نیروگاهی به ارتفاع ۶۳۰ متر را​ در دنیا بی نظیر دانست و گفت: تا امروز در هیچ نقطه‌ای از جهان مشابه چنین پروژه‌ای اجرا نشده بود؛ این تونل عمودی، ​آب را به نیروگاه برق آبی با ظرفیت تولید برق ۱۲۰ مگاواتی منتقل می‌کند.

وی افزود: اعتبار این پروژه بسیار بزرگ، معادل ۵۳۰ میلیون دلار است که به دست متخصصان ایرانی اجرا می‌شود.

خبرگزاری تسنیم

حتما ببینید

بخش کشاورزی در کشور و استان برای ارتقای بهره‌وری نیازمند تقویت سرمایه‌گذاری است

استاندار قزوین گفت: بخش کشاورزی در کشور و استان برای ارتقای بهره‌وری نیازمند تقویت سرمایه‌گذاری …