خانه / کشاورزی / در سال زراعی جاری ۵ میلیون و ۹۵۰ هزار هکتار به زیر کشت گندم رفته و ۹۹ درصد برنامه کشت محقق شده است

در سال زراعی جاری ۵ میلیون و ۹۵۰ هزار هکتار به زیر کشت گندم رفته و ۹۹ درصد برنامه کشت محقق شده است

اسماعیل اسفندیاری پور مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی اظهار کرد: کشت گندم برای سال زراعی جاری از ابتدای مهر ماه آغاز و تا دهه اول دی ماه ۵ میلیون و ۹۵۰ هزار هکتار از این محصول در کشور کشت شده است.

وی افزود: برنامه کشت ما برای سال زراعی جاری ۶ میلیون هکتار گندم است که حدود ۹۸ تا ۹۹ درصد این برنامه محقق شد.

مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی ادامه داد: با توجه به اینکه آمار نهایی کشت در حال جمع آوری است و تا چند روز آینده ارائه می‌شود، پیش‌بینی می‌شود که سطح زیر کشت گندم از ۶ میلیون هکتار عبور می‌کند که این به معنی آن است که برنامه تعیین شده برای سال زراعی جاری به طور کامل اجرا شده است.

وی با بیان اینکه سطح زیر کشت محصول اساسی گندم در سال زراعی جاری مشابه سال گذشته بوده و ۲ تا ۳ درصد نیز افزایش یافته است تصریح کرد: سطح زیر کشت گندم دیم در امسال به شکل مشخصی از سال بیشترگذشته است، همچنین سطح زیر کشت گندم آبی نیز از سال قبل بیشتر خواهد بود.

اسفندیاری با بیان اینکه پراکنش بارندگی در بیشتر استانهای کشور مناسب بوده است اظهارکرد: در بیشتر مناطق دیم سرد و گرم گندم سبز شده است و وضعیت مناسبی دارد.

وی با بیان اینکه کل گندم مورد نظر کشور را در امسال در داخل تولید میکنیم و به خودکفایی می‌رسیم افزود: در استانهای دارای اقلیم گرم و خشک، کشاورزان در حال مصرف سرک و شروع مبارزه با علف هرز هستند.

مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی در پاسخ به اینکه چه برآوردی از میزان خرید تضمینی گندم برای سال زراعی جاری دارید گفت: هنوز برای پیش‌بینی میزان خرید تضمینی گندم در سال زراعی جاری زود است اما امیدارویم که به خودکفایی در تولید این محصول دست یابیم.

وی تاکید کرد که سطح زیر کشت گندم در سال زراعی جاری ۲ تا ۳ درصد بیشتر از سال گذشته بوده و میزان بارش‌های موثر نیز در امسال مناسب است.

بنابراین گزارش پیش از این عطالله هاشمی رئیس بنیاد ملی گندمکاران ایران گفته بود که سطح زیر کشت گندم ۱۰ تا ۱۵ درصد و بذر مصرفی این محصول در امسال از ۴۵ هزار تن به ۲۸ هزار تن کاهش یافته است.

منبع:قطره

حتما ببینید

بخش کشاورزی در کشور و استان برای ارتقای بهره‌وری نیازمند تقویت سرمایه‌گذاری است

استاندار قزوین گفت: بخش کشاورزی در کشور و استان برای ارتقای بهره‌وری نیازمند تقویت سرمایه‌گذاری …