خانه / برنج / خودکفایی کشور در تولید برنج را آرزوی دیرینه است

خودکفایی کشور در تولید برنج را آرزوی دیرینه است

رئیس پژهشکده و زیست فناوری دانشگاه کشاورزی ساری، خودکفایی کشور در تولید برنج را آرزوی دیرینه برشمرد و گفت: این طرح سبب فتح جبهه جدید در اقتصاد بین المللی می شود.

به گزارش خبرنگار مهر، قربانعلی نعمت زاده صبح دوشنبه در سمینار رونق تولید برنج در حوزه کشاورزی تجارت سازی و کشت طارم روشن، افزود: یکی از آرزوهای دیرینه، خودکفایی در تولید برنج است و این کار سبب فتح جبهه جدیدی در نظام اقتصادی بین الملل خواهد بود.

وی کشت و تولید رقم‌های جدید برنج را کاری سخت دانست و گفت: باید ظرفیت افزایش عملکرد وجود داشته باشد تا بتوانیم مدیریت بهزراعی در کشت صورت گیرد.

وی افزود: معیارهایی برای افزایش عملکرد در نظر گیریم و تلاش می‌کنیم برای خودکفایی مملکت، رقم برنج طارم روشن را توسعه و ترویج دهیم زیرا ۳۴ سال برای تولید این رقم وقت صرف شده است.

نعمت زاده، تولید رقم ندا و نعمت را از دیگر دستاوردها بیان کرد و گفت: این دو رقم به دلیل دیر رسی و سیاست نامناسب مسئولان کشوری تاحدودی از چرخه تولید خارج شود.

رئیس پژوهشکده و زیست فناوری دانشگاه علوم کشاورزی ساری یادآور شد: سیاست نامناسب برخی از دولتمردان سبب می‌شود تا هزینه و سرمایه صرف شده در حوزه پژوهش در بخش برنج به هدر رود و باید تلاش پژوهشگران به نتیجه و بهره برداری رسد.

نعمت زاده ادامه داد: برای تولید رقم طارم روشن، ۳۴ سال پژوهش و وقت صرف شد و با این رقم و رقم‌های مشابه، ایران از نظر واردات برنج بی نیاز می‌شود.

منبع:قطره

حتما ببینید

از رونق تولیدات بخش کشاورزی تا انتقاد به رویه واردات برنج

مراسم تجلیل از برترین‌های بخش کشاورزی در حالی با حضور معاون وزیر جهادکشاورزی برگزار شد …