خانه / کشاورزی / تا پایان سال حدود ۱۸۲ هزار هکتار اراضی آبی نیز به سامانه‌های نوین آبیاری مجهز می‌شوند

تا پایان سال حدود ۱۸۲ هزار هکتار اراضی آبی نیز به سامانه‌های نوین آبیاری مجهز می‌شوند

مجری طرح سامانه‌های نوین آبیاری وزارت جهاد کشاورزی، گفت: تا پایان سال حدود ۱۸۲ هزار هکتار اراضی آبی نیز به سامانه‌های نوین آبیاری مجهز می‌شوند.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس به نقل از روابط عمومی وزارت جهاد کشاورزی، عباس زارع در جلسه ستاد آبیاری تحت فشار آذربایجان غربی اظهار کرد: تاکنون از ۸ میلیون و ۷۰۰ هزار هکتار اراضی سنتی آبی کشاورزی کشور، در حدود ۲ میلیون هکتار در اراضی سنتی و ۲۰۰ هزار هکتار در اراضی پایاب سدها، سیستم‌های نوین آبیاری عملیاتی شده است که براساس برنامه تا پایان سال حدود ۱۸۲ هزار هکتار اراضی آبی نیز به سامانه‌های نوین آبیاری مجهز می‌شوند.

وی افزود: طبق سیاست وزارت جهاد کشاورزی ‌باید عمده اعتباراتی که به صورت کمک بلاعوض در اختیار کشاورزان قرار می‌گیرد به اجرای شیوه‌های آبیاری با راندمان بالاتر اختصاص یابد و از آنجا که آبیاری قطره‌ای و موضعی راندمان بالاتری دارند، برنامه‌ریزی‌ها در جهت توسعه این شیوه‌ها است.

مجری طرح سامانه‌های نوین آبیاری تصریح کرد: در سال ۹۳ حدود ۵۷ درصد سامانه‌های نوین آبیاری به آبیاری بارانی اختصاص داشت و خوشبختانه با سیاستی که اتخاذ شد، در پایان سال ۹۷ سهم این شیوه آبیاری به ۲۴ درصد کاهش یافت.

به گفته وی، اجرای طرح نوین آبیاری در ردیف طرح‌های اقتصاد مقاومتی است و تاثیر مستقیمی در امنیت غذایی و خودکفایی کشور دارد و با دستور مقام معظم رهبری قرار شد از صندوق توسعه ملی هم اعتباراتی برای آن تخصیص یابد که امسال و سال آینده نیز انتظار داریم با تداوم کمک‌ها از این محل، اجری طرح‌ها تسریع یابد.

زارع با تاکید بر ضرورت توسعه سیستم‌های نوین آبیاری در اراضی حوضه آبریز دریاچه ارومیه گفت: با توجه به مزایای اجرای پروژه‌های سامانه نوین آبیاری، بهره‌برداران و کشاورزان استقبال بیشتری در مشارکت اجرای پروژه‌ها دارند و توسعه این سیستم‌ها در آذربایجان غربی به دلیل بحران کم‌آبی دریاچه ارومیه و پیشگیری از معضلات ناشی از این خشکسالی و جلوگیری از ریزگردها بیش از پیش ضرورت دارد.

وی ادامه داد: یکی از طرح‌های موثر در افزایش تولید محصولات و رشد بهره‌وری آب کشاورزی، گسترش سامانه‌های نوین آبیاری در زمین‌های آبی کشور است که در این زمینه در دولت تدبیر و امید برنامه‌ریزی‌های خوبی انجام شده است.

مجری طرح سامانه‌های نوین آبیاری وزارت جهاد کشاورزی خاطرنشان کرد: در آذربایجان غربی در مجموع ۱۳۲ هزار هکتار طرح تجهیز اراضی به سیستم‌های نوین آبیاری در اراضی خرده مالکی و شبکه‌های فرعی آبیاری و زهکشی رودخانه‌های مرزی عملیاتی شده و بخشی نیز در دست اجرا داریم که در مقایسه با میانگین کشوری که ۳۲ درصد است، رقم قابل توجهی داشته است.

وی افزود: اگر موضوع ساماندهی چاه‌های غیرمجاز، تعیین تکلیف چاه‌های آب فاقد پروانه بهره‌برداری و توسعه طرح‌های تجمیعی توسط مدیریت آب منطقه‌ای زودتر پیگیری و عملیاتی شود، روند تجهیز اراضی به سیستم‌های نوین آبیاری نیز تسریع می‌یابد

منبع:فارس

حتما ببینید

بخش کشاورزی در کشور و استان برای ارتقای بهره‌وری نیازمند تقویت سرمایه‌گذاری است

استاندار قزوین گفت: بخش کشاورزی در کشور و استان برای ارتقای بهره‌وری نیازمند تقویت سرمایه‌گذاری …