خانه / کشاورزی / برداشت گندم زنجان امسال در سطح ۱۰۵ هزار هکتار با ریزش زیر ۲ درصد صورت گرفت

برداشت گندم زنجان امسال در سطح ۱۰۵ هزار هکتار با ریزش زیر ۲ درصد صورت گرفت

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان زنجان گفت: برداشت گندم استان امسال در سطح ۱۰۵ هزار هکتار با ریزش زیر ۲ درصد صورت گرفت.

جواد تاراسی در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه در سه سال اخیر در مجموع تعداد ۱۵۰ دستگاه کمباین تأمین شده است، اظهار کرد: تامین این تعداد دستگاه‌ کمباین در استان زنجان منجر به برداشت گندم استان در سطح ۱۰۵ هزار هکتار با ریزش زیر ۲ درصد شده و این مهم در نهایت سبب افزایش بهره‌وری در بخش کشاورزی شده است.

وی با اشاره به اینکه جذب اعتبار مکانیزاسیون امسال تا این لحظه به میزان ۶۰۶ میلیارد ریال با عملکرد ۱۱۳ درصد بوده است، افزود: از میزان اعتبار ابلاغی ۵۳۳ میلیارد ریال خط اعتباری مکانیزاسیون در سال ۱۳۹۸ تاکنون به میزان ۶۰۶ میلیارد ریال جذب و منجر به تامین چندین دستگاه و ماشین‌آلات کشاورزی شده است. از محل اعتبار تامین شده مذکور تاکنون تعداد ۲۳۵ دستگاه تراکتور و ۸۳ دستگاه کمباین تامین شده است. همچنین تعداد ۳۰۲ دستگاه ماشین‌های کشاورزی نیز تهیه شده است.

جواد تاراسی به ضریب مکانیزاسیون تحقق یافته استان زنجان در سال ۱۳۹۸ اشاره و عنوان کرد: ضریب مکانیزاسیون تحقق یافته استان زنجان در سال ۱۳۹۸ معادل ۲.۰۴ اسب بخار در هکتار بوده است. لازم به ذکر است که علی‌رغم مشکلات پیش آمده در بخش فروش و سایت شرکت تراکتورسازی ایران، ضریب مکانیزاسیون استان زنجان مطابق اهداف برنامه تحقق پیدا کرده است. البته استان زنجان جایگاه دوم خود را در ارتقای شاخص ضریب مکانیزاسیون حفظ خواهد کرد. برنامه‌ریزی شاخص توسعه مکانیزاسیون در سال ۱۳۹۸ تامین و تجهیز ناوگان برداشت غلات به تعداد ۸۳ دستگاه کمباین جدید است.

منبع:قطره

حتما ببینید

بخش کشاورزی در کشور و استان برای ارتقای بهره‌وری نیازمند تقویت سرمایه‌گذاری است

استاندار قزوین گفت: بخش کشاورزی در کشور و استان برای ارتقای بهره‌وری نیازمند تقویت سرمایه‌گذاری …