خانه / برنج / ۲۰ درصد افزایش برنج راتون در گیلان

۲۰ درصد افزایش برنج راتون در گیلان

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان ارزش اقتصادی راتون استان را بیش از ۸۰ میلیارد تومان عنوان کرد و تصریح کرد: این درحالیست که پرورش راتون نسبت به سال گذشته در سطح و میزان تولید ۲۰ درصد  افزایش داشته است.

علی درجانی در گفت و گو با ایسنا – منطقه گیلان، با اشاره به اینکه راتون هم اکنون از شالیزارهای گیلان در حال برداشت است، گفت: برنج استحصال شده از محصول راتون نسبت به محصول اصلی با هزینه کمتر تولید و از لحاظ کیفیت دارای عطر و طعم خوبی است که موجب ارتقای درآمد کشاورزان و افزایش تولید برنج سفید استان می شود.

وی افزود: راتون به دلیل سالم تر بودن و باکیفیت تر بودن از برنج اولیه از مشتریان زیادی برخوردار است و همواره مشتریان خاص این محصول بلافاصله پس از برداشت آن برای خرید اقدام می کنند.

درجانی ادامه داد: امسال راتون در همه شهرستان های گیلان پرورش داده شد و بیشترین سطح کشت راتون در گیلان در شهرستان رشت که بزرگترین شهرستان برنج خیز کشور است، پرورش داده شده است.

 درجانی با بیان اینکه راتون برنجی کم هزینه و خوش طعم بوده و ارزش افزوده بالایی دارد ادامه داد:  پیش بینی می شود امسال ۹۰ هزار تن شلتوک از راتون در گیلان برداشت شود.

وی با اشاره به اینکه سطح پرورش راتون در استان گیلان ۹۰ هزار هکتار است، خاطرنشان کرد: امروز اولین برداشت راتون از شالیزارهای استان گیلان (شهرستان فومن)در سطحی معادل ۳ هزار متر مربع آغاز شد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان ارزش اقتصادی راتون استان را بیش از ۸۰ میلیارد تومان عنوان کرد و تصریح کرد: این درحالیست که پرورش راتون نسبت به سال گذشته در سطح و میزان تولید ۲۰ درصد  افزایش داشته است.

وی با اشاره به اینکه گیلان ۲۳۸هزار هکتار اراضی شالیزاری دارد، افزود: برنج استحصال شده از شلتوک راتون، در ردیف بهترین برنج ها از لحاظ کیفیت و سلامت قرار گرفته است.

درجانی تصریح کرد: پرورش راتون موجب ارتقای درآمد خانوارهای برنجکار گیلان می شود و به همین دلیل برنامه داریم تا سال آینده پرورش راتون را در گیلان توسعه دهیم.

وی افزود: برنامه ریزی شده است تا در بیش از صد هزار هکتار از شالیزارهای گیلان در سال ۹۹ راتون پرورش داده شود و به این ترتیب به حجم برنج سفید استان نیز افزوده خواهد شد.

رییس سازمان جهاد کشاورزی گیلان گفت: همواره راتون در صدر جدول تولیدات محصولات کشت دوم گیلان است و از اولویت های کاری این سازمان نیز این است که بسترهای لازم را برای پرورش هرچه بیشتر این محصول ارزشمند در شالیزارها فراهم کند.

درجانی خاطرنشان کرد: افزایش درآمد کشاورزان موجب ماندگاری کشاورززادگان در زادگاهشان می شود و از مهاجرت جوانان روستایی به شهرها جلوگیری می کند.

خبرگزاری قطره

حتما ببینید

بخش کشاورزی در کشور و استان برای ارتقای بهره‌وری نیازمند تقویت سرمایه‌گذاری است

استاندار قزوین گفت: بخش کشاورزی در کشور و استان برای ارتقای بهره‌وری نیازمند تقویت سرمایه‌گذاری …