خانه / کشاورزی / کشمش درآستانه ورود به بورس

کشمش درآستانه ورود به بورس

مدیر توسعه بازرگانی سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی گفت: زیره، پسته و کشمش سه محصولی هستند که در آستانه ورود به بورس قرار گرفته بودند که از این میان با آماده‌سازی انبارهای استاندارد، کشمش وارد معاملات بورس کالای کشاورزی شد.

بر اساس گزارش روابط عمومی جهاد کشاورزی استان خراسان رضوی، حمید جنتی اظهار کرد:  کشمش اولین محصول خاص خراسان رضوی است که دارای مزیت بازرگانی و صادراتی در استان است که در قالب گواهی سپرده نسبت به ثبت محصول در بورس اقدام از طریق بورس کالای ایران صورت پذیرفته است.

وی افزود: زیره، پسته و کشمش سه محصولی هستند که در آستانه ورود به بورس قرار گرفته بودند که از این میان با آماده‌سازی انبارهای استاندارد کشمش وارد معاملات بورس کالای کشاورزی شد.

مدیر توسعه بازرگانی سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی بیان کرد: مدیران بورس کالای ایران در جلسات متعدد در استان خراسان رضوی به آموزش کشاورزان، مدیران، کارشناسان بخش کشاورزی و تجار پرداخته و اقدام به شناسایی انبارهای استاندارد نمودند.

جنتی خاطرنشان کرد: شهرستان خلیل‌آباد با حجم ۳۰ هزار تن تولید سالانه کشمش بیشترین میزان تولید را در سطح استان دارد، برای محصول پایه و تدوین استانداردها بهتر است مشخصات کیفی و ویژگی‌های ظاهر فیزیکی محصول لحاظ شود زیرا در حال حاضر نیز صادرکنندگان براساس ویژگی‌های ظاهری محصول را از کشاورزان خریداری کرده و اقدام به صادرات آن به کشورهای مقصد می‌کنند.

وی اضافه کرد: طبق آمارهای منتشر شده از سازمان خواربار و کشاورزان ملل متحد (فائو) سه کشور ترکیه، آمریکا و ایران با سهم ۶۲ درصدی از کل تولید جهانی کشمش، تولیدکنندگان عمده این محصول محسوب می‌شوند.

مدیر توسعه بازرگانی سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی تصریح کرد: در ایران نیز عمده تولید در استان خراسان رضوی، آذربایجان غربی و شرقی، کردستان و قزوین است که در استان خراسان رضوی نوع کشمش قلمی سبز بالاترین حجم تولید را به خود اختصاص داده است.

جنتی گفت: میزان تولید کشمش در کشور ۵۹۰ هزارتن و در استان خراسان رضوی با ۳۸ درصد سهم از تولید کشور معادل با ۲۳۰هزار تن است.

وی ادامه داد: صادرات این محصول در کشور حدود ۱۳۰هزار تن به ارزش حدود ۲۷۰ میلیون دلار است که صادرات این محصول در استان حدود سه هزار تن به ارزش حدود ۳.۵ میلیون دلار است.

مدیر توسعه بازرگانی سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی بیان کرد: سهم وزنی استان از صادرات کشور در این محصول حدود دو درصد و سهم ارزش استان از صادرات حدود ۱.۵ درصد است.

منبع:قطره

حتما ببینید

بخش کشاورزی در کشور و استان برای ارتقای بهره‌وری نیازمند تقویت سرمایه‌گذاری است

استاندار قزوین گفت: بخش کشاورزی در کشور و استان برای ارتقای بهره‌وری نیازمند تقویت سرمایه‌گذاری …