خانه / کشاورزی / چرخه صنعت، اشتغال و صادرات کشور را باید با پنبه گره زد

چرخه صنعت، اشتغال و صادرات کشور را باید با پنبه گره زد

چرخه صنعت، اشتغال و صادرات کشور را باید با پنبه گره زد

معاون زراعت وزارت جهادکشاورزی گفت: چرخه صنعت، اشتغال، ارزش افزوده و صادرات کشور را باید با پنبه گره زد.

 عباس کشاورز در همایش ملی روز جهانی پنبه که برای نخستین بار در کشور همزمان با هفتم اکتبر در کاشمر برگزار شد، افزود: با بررسی صورت گرفته در سال ۹۲ حدود ۸ محصول ۹۴ درصد واردات کشور را تشکیل‎ می‎دهند، به نوعی وابستگی، امنیت غذایی، ارزی که از کشور خارج می‎شود و فرصت اشتغالی که از دست می‎دهیم به دلیل این هشت محصول است.

وی اظهار کرد: به رغم اینکه در دهه ۷۰ و ۸۰ صادر کننده پنبه بودیم اما طی سال ۹۰ تا ۹۲ کمتر از ۴۰ درصد نیاز کشور به پنبه در داخل تولید می‎شد، حال آن که در دنیا نسبت به پنبه توجه خاصی صورت گرفته و صنعتگران به این حوزه وارد شده‌اند.

کشاورز با بیان اینکه پنبه مثل شکر وگندم نیست که ما در بعضی از آن‌ها هنوز وارد کننده هستیم، اظهار کرد: پنبه محصولی است که اسباب توسعه است و ایجاد ارزش افزوده می‎کند.

وی عنوان کرد: تمام کشورها مثل استرالیا فارغ از اینکه بنیه اقتصادی‏شان خوب است یا کشورهای کمتر توسعه یافته مثل هند و پاکستان حمایت خاصی از محصول پنبه می‎کنند، زیرا ایجاد ثروت، فرصت و ارزش افزوده به علت فرایند بسیار متنوع صنعتی و تقاضای روز افزون برای کیفیت الیاف طبیعی است.

کشاورز ادامه داد: پنیه یکی از چند محصولاتی است که تمام تکنولوژی‌های کشاورزی را دارد و این نشان می‌دهد باید به این محصول توجه کرد، همچنین فراوانی ارز و عدم توجه به تولید داخلی و عدم بینش مناسب به توسعه کشور موجب شده به طور جدی به این امر نپردازیم.

وی با ابراز تاسف از اینکه ما عمیق و دور اندیش و مستمر به مسائل نگاه نمی‌کنیم؛ گفت: خوشبختانه در سال‌های اخیر از نظر ورود کشور به امر پنبه بعد از گندم و چغندر به سمت موضوع تحقیقات پنبه رفته‎ایم.

معاون زراعت وزارت جهادکشاورزی اظهار کرد: در این زمینه موسسه تحقیقاتی پنبه تشکیل دادیم که این نشان می‎دهد توجه در باب تحقیقاتی انجام شده و بر اساس آن ۲۰ درصد ظرف ۵ سال وابستگی کشور را در مورد پنبه کم کردیم که البته راضی کننده نیست ولی گام خوبی است البته هنوز چالش‎هایی نیز داریم.

شفاف شدن نرخ ارز باعث توجه به پنبه شده است

وی در ادامه با اشاره به اینکه شفاف شدن نرخ ارز باعث توجه به پنبه شده است، بیان کرد: کارخانه‌های نساجی کمک کردند انگیزه در کشاورزان ایجاد شود تا به پنبه توجه کنند، به طوری که در همه استان‌ها سطح زیرکشت پنبه بالا رفته و برخی استان‌ها مثل گلستان، فارس، خراسان رضوی و اردبیل رشد شگفت انگیزی داشته و اکنون رکورد عملکرد را دارند.

کشاورز همچنین به چالش‎های حوزه محصول پنبه اشاره کرد و گفت: اولین چالش میزان عملکرد است که نمی‌توانیم با این عملکرد رقابت کنیم، متاسفانه در محصول پنبه عملکردمان قابل قبول نیست ولی در مورد گندم، چغندر و سیب زمینی این میزان بالا رفته بنابراین باید روی رقم، مدیریت تولید، تکنولوژی و درآمد آن کار کنیم.

معاون زراعت وزیر جهاد کشاورزی دومین مشکل محصول پنبه را هزینه بالای تمام شده دانست و افزود: علاوه بر پایین بودن عملکرد و بالا بودن هزینه‎ها، حجم مکانیزاسون این محصول پایین است به طوری که در خصوص برداشت، فقط دستگاه غوزه چین درست کردیم و کشاورزان با دست برداشت می‎کنند بنابراین نمی‎توانند با کشورهای پیشرفته رقابت کنند .

وی گفت: سومین چالش این محصول آب است به طوری که پنبه در بین پنج گروه اول مصرف آب است که باید این چالش حل و پیاده شود، برای افزایش حاصلخیزی کشاورزی و کاهش مصرف آب محصول پنبه راه حل‎هایی وجود دارد،که در خراسان‌رضوی و داراب در استان فارس  با استفاده از این راه‌ها کشاورزان از آن بهره‌مند شدند که کاهش ۲۵ تا ۴۰ درصدی مصرف آب را به همراه دارد.

کشاورز اظهار کرد: با تکنوژلوی کشت نشایی به جای ۳۰ کیلو بذر با ۸ کیلو بذر می‎توان نسبت به کاهش هزینه‎ها اقدام کرد و مشکل تکنولوژی هم ندارد، بنابراین باید مسائل پنبه را  جدی بگیریم.

 باید نسبت به واردات سخت‌گیری شود

وی در ادامه با تاکید برگسترش آبیاری میکرو برای پنبه که در افزایش تولید و کاهش هزینه معجزه می‎کند؛ گفت: باید برای ارائه یک پکیج کاهش هزینه و افزایش تولید برنامه‎ریزی کنیم. در حوزه پنبه تکنولوژی‎هایی وجود دارد اما نیاز به مراقبت و مدیریت دارد پس ما باید برای نهادهای خصوصی خدمات فنی فراهم کنیم تا به کشاورز این خدمات را ارائه کند.

معاون زراعت وزیر جهاد کشاورزی گفت: در حال حاضر بذر عرضه شده استاندارد است اما با ایده‎آل فاصله دارد که باید در این زمینه سرمایه گذاری صورت گیرد و تمام بذر پنبه دلینته در خاک رود و ارقام کیفی یکنواخت باشند، هرچند در حوزه بذر گام‌های خوبی برداشته شده اما باید ترقی کند.

او ادامه داد: در حوزه بازرگانی نیز باید نسبت به واردات پنبه اعم از نخ و پارچه و… چه قاچاق و غیر قاچاق سخت‌گیری کنند، ما اگر اشتغال و رونق کسب و کار می‎خواهیم ‌پنبه یکی از آن‌هاست بنابراین ما باید نسبت به رویکرد خارج از مرز سخت‌گیری کنیم و از تولیدات داخل حمایت کنیم زیرا این سرزمین این ظرفیت را دارد.

وی موضوع تغییر اقلیم را به نفع پنبه دانست و افزود: هرچند کشاورز حق انتخاب دارد اما باید سیاست‌های ما در حمایت از تولید پنبه تغییر کند تا عملکردمان بالای ۳٫۵ تن برود. با توجه به اینکه محصول پنبه بازار تجارت خوبی دارد بنابراین قیمت‎های تضمینی نیاز نیست و فقط باید کارآفرینان حوزه صنعت نساجی روی کیفیت کار کنند.

ایسنا

حتما ببینید

بخش کشاورزی در کشور و استان برای ارتقای بهره‌وری نیازمند تقویت سرمایه‌گذاری است

استاندار قزوین گفت: بخش کشاورزی در کشور و استان برای ارتقای بهره‌وری نیازمند تقویت سرمایه‌گذاری …