خانه / برنج / جولان دلالان در بازار برنج خوزستان

جولان دلالان در بازار برنج خوزستان

نماینده خوزستان در شورای مرکزی خانه کشاورز گفت: هم اکنون به علت تعلل در ساماندهی بازار برنج استان، دلالان در این بازار جولان می دهند و قصد دارند قیمت فروش آن برای کشاورز را کاهش دهند.

سید فاضل شرفی اظهار کرد: دو ماه پیش صنف و تشکل‌های کشاورزی استان هشدار دادند که با برداشت شلتوک قریب به یک میلیون تن محصول شلتوک برداشت و آماده فروش است و در همین خصوص نامه ای هم به استاندار و جهاد کشاورزی برای آمادگی و مدیریت این حجم از برداشت ارسال شد ولی هیچ اقدامی نشد.

سید فاضل شرفی افزود: اکنون که زمان برداشت شلتوک فرا رسیده است، تازه به فکر گرفتن مجوز برای صادرات شلتوک هستند.

وی با اشاره به اینکه قریب به ۶۵ درصد از محصول شلتوک استان برداشت و از سوی برنج‌کاران فروخته شده است، گفت: با این شرایط اگر قیمت خرید شلتوک افزایش پیدا کند هم دیگر دردی از این برنج‌کاران که محصول خود را فروخته اند، دوا نمی کند ولی اگر موضوع صادرات شلتوک عملی شود شاید کمکی به آن دسته از برنج‌کاران که هنوز محصول شلتوک خود را نفروخته اند، شود.

وی با اشاره به خسارت‌های سنگینی که سیل فروردین امسال به کشاورزان وارد کرد، گفت: کشاورزان امیدوار بودند با کشت شلتوک در تابستان سال جاری، بخشی از این خسارت‌ها را جبران کنند ولی متأسفانه اکنون که مزارع برنج در حال برداشت است، با مشکل فروش روبرو شده اند و دلال‌ها به عرصه ورود کرده اند و با پایین ترین قیمت می خواهند محصول شلتوک را از کشاورز خریداری کنند و کشاورز هم از روی ناچاری مجبور است محصول خود را بفروشد و طبیعی است که برنج‌کار خوزستانی ضرر خواهد کرد.

شرفی با اشاره به اینکه کشاورزان استان امسال در گرمای طاقت فرسا و با وجود افزایش چند برابری هزینه های تولید به کشت شلتوک روی آوردند، گفت: متأسفانه اکنون که در زمان برداشت شلتوک می باشیم، شاهد هستیم که کشاورزان برای فروش شلتوک با مشکل روبرو هستند و دلال و واسطه ها با قیمت ناچیز می خواهند دسترنج چند ماه تلاش برنج‌کار را خریداری کنند و مسئولان تازه به فکر گرفتن مجوز برای صادرات افتاده اند.

وی کشاورزی را رکن اساسی در امنیت غذایی برشمرد و گفت: این بخش مهم باید در اولویت سیاست گذاری‌های مسئولین باشد.

نماینده خوزستان در شورای مرکزی خانه کشاورز در پایان با بیان اینکه به دلیل بی توجهی و بی مدیریتی شاهد پایین بودن قیمت خرید شلتوک و بروز خسارت به برنج‌کاران هستیم، گفت: امید می رود مسئولان استان در سال رونق تولید به فکر برنج‌کاران باشند تا این قشر سخت‌کوش بیش از این متحمل ضرر نشوند.

خبرگزاری مهر

حتما ببینید

از رونق تولیدات بخش کشاورزی تا انتقاد به رویه واردات برنج

مراسم تجلیل از برترین‌های بخش کشاورزی در حالی با حضور معاون وزیر جهادکشاورزی برگزار شد …